Producenci
Zanim z treningu wyrolują Cię zakwasy i ból – czyli po co rolować ciało? 0
Zanim z treningu wyrolują Cię zakwasy i ból – czyli po co rolować ciało?

Zanim z treningu wyrolują Cię zakwasy i ból – czyli po co rolować ciało?

Podczas wielogodzinnych treningów nasze ciało poddawane jest dużym obciążeniom. Rolowanie, czyli automasaż dążący do rozluźnienia mięśniowo-powięziowego ma pomóc nam walczyć z typowymi kontuzjami, powstającymi w skutek przetrenowania. Jak i po co to robić? Przedstawiamy Wam najważniejsze rzeczy, które o rolowaniu powinien wiedzieć każdy, zapalony sportowiec.

Po co rolować ciało?

Na pewno nie raz udało Ci się zaobserwować na swojej siłowni, że wszyscy się rolują po lub przed treningiem. Jeżeli zastanawiasz się czy naprawdę warto to robić, odpowiedź jest prosta – tak! Główną zaletą jest wzrost elastyczności i gibkości mięśni, a także poprawa mobilności całego ciała. Rolowanie wspomaga także regenerację mięśni i przyspiesza krążenie krwi. Dzięki temu szybciej odzyskujemy sprawność, a w konsekwencji zapobiegamy kontuzjom i bólom mięśniowym. Choć pierwsze rolowania mogą być bolesne, efekt po kilku sesjach będzie długotrwały i z pewnością poprawi Twoją sprawność fizyczną.

Jak należy to robić?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, rolowanie można wykonywać zarówno przed, jak i po treningu. Należy jednak pamiętać, że sposób rolowania bardzo się od siebie różni.

Przed treningiem najlepiej wykonać parę szybkich ruchów wzdłuż mięśni, nie zatrzymywać się i nie skupiać na punktach spustowych, czyli takich, które pozostały w napięciu. Ten sposób rozgrzeje mięśnie i polepszy ukrwienie.

Po treningu należy wykonać powolny automasaż, rolować mięśnie po jak największej powierzchni, nawet po 15 razy. Na każdym bolesnym punkcie trzeba się zatrzymać, docisnąć masą ciała i rozruszać w różne kierunki. Dzięki temu przyspieszamy regenerację, polepszamy ukrwienie, mobilność i zwiększamy swój zakres ruchu.

Aby dobrze rolować ciało trzeba pamiętać o odpowiednim wyborze wałka. Jego twardość i rodzaj dobiera się do poziomu odczuwania bólu oraz napięcia mięśni. Rollery dla osób bardziej i mniej zaawansowanych, znajdziesz w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl