Producenci
Jak pomóc osobie niepełnosprawnej w domu. Korzystanie z łazienki i toalety 0
Jak pomóc osobie niepełnosprawnej w domu. Korzystanie z łazienki i toalety

Jak pomóc osobie niepełnosprawnej w domu. Korzystanie z łazienki i toalety.

 

Wszystkim  osobom starszym, niepełnosprawnym  i przewlekle chorym wiele trudności  sprawiają codzienne czynności wykonywane w domu. I nie chodzi mi o gotowanie czy sprzątanie, tylko o zwykłe czynności higieniczne, tj. załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych, korzystanie z kąpieli, itp. Już sama droga to toalety jest bardzo trudna do pokonania dla osoby, która nie potrafi się pewnie poruszać bez asekuracji. Korzystanie z toalety dla kogoś, kto nie potrafi stabilnie usiąść, czy kąpiel w wannie - to kolejne trudności  na drodze do samodzielnego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest dostosowanie domu do potrzeb i możliwości osoby niepełnosprawnej. Ułatwia jej to przede wszystkim  samodzielne radzenie sobie z czynnościami dnia codziennego, ale także w dużym stopniu wpływa na jej komfort psychiczny i daje poczucie niezależności.

 

Pomoce w łazience.

 

Czynności higieniczne wykonywane w łazience dla osoby z różnego rodzaju ograniczeniami fizycznymi mogą stanowić duże wyzwanie. W tym celu zostały stworzone specjalne pomoce ułatwiające korzystanie z codziennej toalety w sposób bardziej bezpieczny i komfortowy. Należą do nich m.in. poręcze różniej długości, które -montowane bezpośrednio przy toalecie czy wannie- ułatwiają im korzystanie z nich.

Dla osób, które mają problem z pozycją stojącą podczas kąpieli stworzono specjalne krzesełka prysznicowe, stołeczki lub tzw. ławeczki na wannę, umożliwiające przyjęcie pozycji siedzącej podczas korzystania z kąpieli.

Dostępna jest także poręcz uchylna, którą również możemy zamontować przy wannie lub toalecie. Ułatwia ona skorzystanie z nich, a gdy jest niepotrzebna-możemy ją podnieść (schować) by nie zajmowała miejsca.

 

Pomoce w korzystaniu z toalety.

 

Osoby niepełnosprawne mają często problemy z samym utrzymaniem się na toalecie podczas korzystania z niej.  Wynika to np. z zaburzenia równowagi, które może być następstwem osłabienia mięśni, lub jest spowodowane chorobą o podłożu neurologicznym. Załatwianie potrzeb fizjologicznych może być krępujące w towarzystwie osoby asekurującej. W takich sytuacjach sprawdzają się rożnego rodzaju nasadki toaletowe o mniejszej średnicy otworu, które są wyższe i dzięki temu łatwiej jest na nich usiąść. Niektóre posiadają także specjalne uchwyty, które zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa  podczas korzystania z toalety.

 

Dla osób, które nie są w stanie przemieścić się do toalety, a jednocześnie są na tyle sprawne by wstać z łóżka, dobrym rozwiązaniem jest krzesło toaletowe. Można je donieść bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej, zaś to, że jest ono wysokie ułatwia korzystanie z niego.

 

Dla osób całkowicie unieruchomionych w łóżku przeznaczone są tzw. kaczki. Różnią się one wyglądem  w zależności od płci osoby, która z nich  korzysta.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl