Producenci
Automasaż mięśni przy pomocy rollera. 0
Automasaż mięśni przy pomocy rollera.

Automasaż mięśni przy pomocy rollera.

 

Każda osoba aktywnie uprawiająca sport na pewno zdaje sobie sprawę, że aby trening był bardziej efektywny, a jego następstwa w postaci zakwasów mniej odczuwalne, organizm musi być do niego odpowiednio przygotowany. Wydolność organizmu -  w szerokim znaczeniu tego słowa - to funkcjonalna sprawność organizmu do wykonania znacznego wysiłku fizycznego, przy równoczesnym i szybkim przystosowaniu się organizmu do pokonania danego wysiłku. Na wydolność organizmu mają wpływ takie czynniki jak:

  • przemiany energetyczne (procesy tlenowe, beztlenowe i rezerwy energetyczne)
  • poziom koordynacji nerwowo - mięśniowej
  • termoregulacja i gospodarka wodno - elektrolitowa
  • czynniki psychologiczne
  • właściwości budowy ciała

Jeżeli chodzi o właściwości budowy ciała chciałabym zwrócić uwagę na elastyczność tkanek, tj. mięśni i ścięgien. O tym , jak jest ważna, dowiadujemy się zazwyczaj dopiero podczas ich kontuzji ( naciągnięć, naderwań). Regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągające pomagają nam zachować odpowiednią elastyczność mięsni, ale możemy ją też uzyskać stosując, tzw. automasaż (masaż samodzielny) przy pomocy rollera.

Co to jest roller?

Roller to piankowy wałek służący do wykonywania samodzielnego masażu (automasażu), który w efekcie  przyspiesza procesy naprawcze mięśni po treningu. Tego typu masaż ma za zadanie poprawę elastyczności i kurczliwości mięśni oraz ich rozluźnienie. Wykonywany przed treningiem pozwala przygotować mięśnie do wysiłku, a po treningu- zmniejsza ryzyko powstawania zakwasów. Regularnie stosowany roller pozwala zachować podatność mięśni do wysiłku, tj. utrzymuje ich odpowiednią elastyczność i umiejętność szybkiej samoregeneracji. Masaż rollerem pomaga rozbić zgrubienia powstałe w tkance łącznej podczas intensywnych ćwiczeń, wzmaga produkcje kolagenu, który ma istotne znaczenie w procesach odbudowy mięśni, i zabezpiecza je przed kolejnymi kontuzjami.

Na intensywność masażu rollerem, poza siła docisku, ma wpływ także jego wygląd. Wyróżniamy następujące  rodzaje rollerów:

  • gładkie, które mają działanie bardziej powierzchowne i  służą do delikatniejszego  
  • z wypustkami ergonomicznymi, dzięki którym masaż jest bardziej odczuwalny, gdyż oddziałuje na tkanki głębiej położone

Masaż rollerem cieszy się duża popularnością ze względu na możliwość samodzielnego wykonania go w najbardziej odpowiednim dla nas czasie i warunkach, oraz na szybkie efekty działania. Jest stosowany na zajęciach typu fitness, crossFit, w masażu relaksacyjnym,  w ćwiczeniach pilates,  jodze, a  także w rehabilitacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl