Tutaj jesteś

Co na oparzenie wrzątkiem?

11 lutego 2023 Zdrowie co na oparzenie wrzątkiem


Do oparzeń najczęściej dochodzi w domowym zaciszu i wbrew pozorom nie zawsze są one spowodowane działaniem ognia. Wiele osób doświadcza oparzeń na skutek codziennych czynności, takich jak gotowanie. W domach najczęściej dochodzi do oparzeń wrzątkiem, które mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne. Co na oparzenie wrzątkiem? Jak powinna przebiegać pierwsza pomoc w takiej sytuacji? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Jakie rodzaje oparzeń można wyróżnić?

Oparzenia wrzątkiem stanowią zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj oparzeń. Są to tzw. oparzenia termiczne, powstałe na skutek działania bardzo wysokiej temperatury. Zazwyczaj oparzenia termiczne zalicza się do oparzeń pierwszego lub drugiego stopnia. Po oblaniu wrzątkiem należy niezwłocznie schłodzić oparzoną część ciała strumieniem zimnej wody a następnie założyć specjalny opatrunek. Następnie trzeba udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.
Wyróżnić można również oparzenia chemiczne, które powstają na skutek kontaktu z substancjami żrącymi. Na ten typ oparzeń są narażeni przede wszystkim pracownicy placówek medycznych oraz laboratoriów.
Popularne są również oparzenia słoneczne, które powstają na skutek zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne, a także oparzenia elektryczne, do których dochodzi w wyniku kontaktu z wadliwą instalacją elektryczną.

Co na oparzenie wrzątkiem?

Oparzenie wrzątkiem zdarza się stosunkowo często. Jeśli przytrafi nam się taka sytuacja, powinniśmy niezwłocznie schłodzić ranę strumieniem bieżącej, chłodniej wody. Należy jednak pamiętać o tym, że woda nie powinna być lodowata, a oparzonej skóry nie wolno dezynfekować. Po schłodzeniu rany oparzeniowej warto użyć żelu hydrokoloidowego. Zapewnia on wilgotne środowisko, dzięki czemu łagodzi ból oraz pomaga uniknąć infekcji. Następnym krokiem jest założenie opatrunku. Większość oparzeń wrzątkiem można leczyć samodzielnie. Jeśli jednak oparzenie jest bardzo rozległe, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który podejmie odpowiednie działania.
W przypadku poważniejszych uszkodzeń skóry powstałych w wyniku oparzeń drugiego lub trzeciego stopnia należy jak najszybciej wezwać pomoc lub udać się do szpitala. Bardzo rozległe rany oparzeniowe należy schładzać maksymalnie kilka minut, ze względu na zwiększone ryzyko hipotermii.

Czy oparzenie wrzątkiem jest niebezpieczne?

Oparzenia pierwszego stopnia, do których najczęściej dochodzi w wyniku oparzenia wrzątkiem, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Można je opatrzyć samodzielnie i nie należy obawiać się o późniejsze powikłania oraz blizny. Rozległe oparzenia drugiego oraz trzeciego stopnia wymagają natomiast niezwłocznej interwencji lekarskiej. Bardzo często w wyniku takich oparzeń na ciele powstają przebarwienia lub blizny. W przypadku oparzeń bardzo ważna jest pierwsza pomoc. Zanim udamy się na szpitalny oddział ratunkowy powinniśmy przez kilka minut schładzać ranę oparzeniową, aby złagodzić ból oraz zmniejszyć ryzyko późniejszych powikłań.

Jak dbać o zdrowie oczu – najważniejsze witaminy i minerały

Redakcja ortic.pl

Nasi eksperci specjalizują się w dziedzinach sportu, siłowni, zdrowia, diety i lifestyle'u. Tworzą artykuły pełne wartościowych porad, najnowszych trendów i inspirujących historii, aby wspierać czytelników w prowadzeniu zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?