Tutaj jesteś

Co to jest retinol?

11 lutego 2023 Zdrowie co to jest retinol


Retinol to bardzo popularny składnik wielu preparatów do pielęgnacji skóry. Jego zadaniem jest przede wszystkim spłycanie zmarszczek oraz zmniejszanie przebarwień. Poprawia on również koloryt skóry oraz jej teksturę. Stosowanie retinolu jest bezpieczne, pod warunkiem, że pamiętamy o zachowaniu ostrożności oraz stosujemy się do harmonogramu pielęgnacji. Nadużywanie preparatów z retinolem może prowadzić do podrażnienia skóry, co w konsekwencji prowadzi do suchości i zaczerwienienia. Co to jest retinol? Jak prawidłowo go stosować? Z czym nie łączyć retinolu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest retinol?

Retinol stanowi najbardziej aktywną formę witaminy A, którą na przestrzeni lat zaczęto określać mianem witaminy młodości. Ma ona bowiem wszechstronne działanie przeciwstarzeniowe. Retinol to substancja, która skutecznie zmniejsza przebarwienia, leczy trądzik oraz poprawia koloryt skóry. Regularne stosowanie tej substancji zwiększa produkcję kolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry. Stosując preparaty z retinolem możemy wygładzić istniejące już zmarszczki i zapobiec powstawaniu nowych. Skuteczność retinolu potwierdzają praktycznie wszyscy dermatolodzy, dlatego nie należy mieć wątpliwości, co do magicznych właściwości tej substancji.
Należy jednak pamiętać o tym, że retinol jest bardzo wymagającą substancją. Oznacza to, że stosowanie retinolu w nieodpowiedni sposób może zaszkodzić skórze. Kluczowe w przypadku kuracji retinolem jest dobranie pozostałych kosmetyków w taki sposób, aby nie kolidowały z jego działaniem. Nieumiejętne stosowanie retinolu oraz łączenie go z nieodpowiednimi kosmetykami może prowadzić do podrażnień skóry.

Z czym nie łączyć retinolu?

Retinol jest substancją niezwykle skuteczną, jednak należy pamiętać o tym, aby podczas jego stosowania zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy odpowiednio dobierać pozostałe kosmetyki, tak aby substancje zawarte w nich nie kolidowały z działaniem retinolu.
Należy pamiętać o tym, aby nie łączyć retinolu z kwasami AHA i BHA. Retinolu nie należy również łączyć z witaminą C, która posiada inne pH, a co za tym idzie, obniża jego skuteczność. Stosując retinol powinniśmy również odstawić wszelkie maści farmakologiczne i retinoidy doustne, ponieważ połączenie retinolu z wymienionymi wyżej preparatami może prowadzić do silnych podrażnień skóry.

Czy warto stosować retinol?

Retinol wykazuje silne właściwości odmładzające i w żadnym wypadku nie jest to mit. Skuteczność tej substancji potwierdzają badania oraz opinie osób, które regularnie stosują preparaty z retinolem. Warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas stosowania retinolu. Zanim rozpoczniemy stosowanie tej substancji, powinniśmy odpowiednio zaplanować harmonogram pielęgnacji. Nadużywanie retinolu może bowiem nieść ze sobą przykre konsekwencje. Warto również dowiedzieć się, których leków i kosmetyków powinniśmy przestać używać podczas kuracji retinolem. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji naszej skóry, warto poświęcić tej kwestii nieco uwagi.

Jak radzić sobie z bólem mięśni po intensywnym wysiłku

Redakcja ortic.pl

Nasi eksperci specjalizują się w dziedzinach sportu, siłowni, zdrowia, diety i lifestyle'u. Tworzą artykuły pełne wartościowych porad, najnowszych trendów i inspirujących historii, aby wspierać czytelników w prowadzeniu zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?