ortic.pl

Strona o zdrowiu i sporcie

Dieta

Co to jest BCAA i czy warto je przyjmować?

Co to jest BCAA i czy warto je przyjmować?

Wśród polecanych suplementów diety można wyszczególnić między innymi BCAA. Warto dowiedzieć się, czym ono jest, a także czy warto je przyjmować.

Czym jest BCAA?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: BCAA co to jest? BCAA jest jednym z popularnych suplementów diety i występuje w formie rozgałęzionych aminokwasów. Wśród nich można wymienić walinę, izoleucynę oraz leucynę. Ten rodzaj suplementów diety najczęściej stosowany jest przez sportowców, ponieważ stanowi dla nich doskonałe źródło białka. Białko jest niezbędne do prawidłowej pracy organizmu każdego człowieka, a zwłaszcza podczas intensywnych treningów.

Czy warto stosować BCAA?

BCAA czy warto stosować? To kolejne pytanie, które zadają sobie intensywnie ćwiczące osoby. Rozgałęzione aminokwasy wpływają przede wszystkim na ochronę mięśni. Podczas intensywnych treningów organizm zużywa energię pochodzącą między innymi z aminokwasów, dlatego dostarczanie ich w odpowiednich dawkach jest tak ważne. Dzięki stosowaniu suplementów BCAA wspierana jest fizjologia oraz praca mięśni. Umożliwia to zbudowanie wymarzonej sylwetki.

Rola waliny

W składzie BCAA można znaleźć między innymi taki aminokwas jak walina. Walina wpływa na zwiększenie wytrzymałości organizmu człowieka, a także reguluje gospodarkę hormonem wzrostu. Wśród głównych funkcji waliny można również wskazać pozytywny wpływ na pracę ośrodkowego układu nerwowego, ale także układu mięśniowego. Walina zmniejsza efekty niekorzystnego działania wolnych rodników w organizmie.

Rola leucyny

Kolejnym aminokwasem, który znajduje się w składzie BCAA, jest leucyna. Leucyna ma spory wpływ na metabolizm glukozy, dlatego warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całej gospodarki węglowodanowej. Dodatkowo reguluje poziom cholesterolu oraz pozostałych lipidów w ciele człowieka. Leucyna bierze również udział w procesie lipolizy, dzięki czemu zwiększa efektywność spalania tkanki tłuszczowej w organizmie. Może to pośrednio prowadzić do spadku masy ciała. Leucyna to aminokwas, który może hamować działanie kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Rola izoleucyny

Oprócz leucyny w BCAA można również odnotować obecność takiego aminokwasu jak izoleucyna. Izoleucyna największy wpływ ma na możliwości regenerowania się przez ciało człowieka. Dlatego ta substancja jest tak istotna u osób aktywnie trenujących, które najbardziej są narażone na przeciążenia oraz występowanie różnych urazów i kontuzji. Izoleucyna ma również spory wpływ na gospodarkę węglowodanową, ponieważ reguluje poziom glukozy we krwi.

Sposób przyjmowania BCAA

Dzienna dawka BCAA powinna wynosić od 0,5 g do 1 g proszku na jeden kilogram masy ciała, a więc ten suplement powinno się dawkować w zależności od swojej wagi. Nie warto przekraczać dziennej, zalecanej dawki, ponieważ może się to wiązać z pojawieniem się pewnych negatywnych objawów. BCAA najlepiej przyjmować godzinę przed treningiem. W tym przypadku suplement skutecznie ochroni mięśnie osoby ćwiczącej oraz zapobiegnie ewentualnemu przetrenowaniu. Natomiast w dni bez treningów BCAA najlepiej przyjąć rano lub wieczorem.

Udostępnij