Tutaj jesteś

Ile jest stopni oparzeń?

11 lutego 2023 Zdrowie ile jest stopni oparzeń


Ogień bardzo często stanowi przyczynę wielu katastrof, w postaci wybuchów i pożarów. Może on stanowić również źródła oparzeń, które potrafią być bardzo niebezpieczne w kontekście zdrowia danej osoby. Ile jest stopni oparzeń i czym się one charakteryzują? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Rodzaje oparzeń

Oparzenie to szczególny rodzaj urazu, w którym niewielka ilość czynnika sprawczego, może prowadzić do trwałego uszkodzenia ciała. W konsekwencji oparzenie może wywołać w osobie poszkodowanej traumę oraz przełożyć się na obniżenie jakości życia.
Najczęściej do oparzeń dochodzi w domowym zaciszu, np. podczas oblania się wrzątkiem lub gorącym olejem. Wyżej wymienione oparzenia powstają na skutek wysokiej temperatury, dlatego też określa się je mianem oparzeń termicznych.
Na oparzenia są narażeni również pracownicy placówek medycznych oraz laboratoriów. Podczas pracy z niektórymi substancjami chemicznymi należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mają one właściwości żrące. Oparzenia powstałe na skutek kontaktu z substancją chemiczną określa się mianem oparzeń chemicznych.
Bardzo popularne są również oparzenia słoneczne, które powstają na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu. Ostatnim rodzajem oparzeń są oparzenia elektryczne. Mogą one powstać na skutek oparzenia prądem podczas kontaktu z wadliwą instalacją elektryczną. W przypadku oparzenia prądem osoba poszkodowana zazwyczaj traci przytomność. W takiej sytuacji należy niezwłocznie odłączyć źródło prądu.

Jakie stopnie oparzeń można wyróżnić?

Oparzenia można podzielić według 4-stopniowej skali. Najłagodniejsze są oczywiście oparzenia pierwszego stopnia. Polegają one na uszkodzeniu powierzchniowej warstwy naskórka. Podstawowe objawy oparzenia pierwszego stopnia to bolesność oraz czerwony rumień w oparzonym miejscu. Taka rana najczęściej goi się samoistnie i bez żadnych powikłań.
Znacznie poważniejsze jest oparzenie drugiego stopnia, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia prawie całej warstwy naskórka i powierzchniowej warstwy skóry. Rany w przypadku oparzenia drugiego stopnia są żywoczerwone i bardzo bolesne, a w oparzonych miejscach można zaobserwować pęcherze. W wyniku takiego poparzenia mogą powstać niewielkie przebarwienia lub blizny. Wiele osób zastanawia się ile procent za oparzenie 2 stopnia. Przyjmuje się, że z oparzeniem drugiego stopnia mamy do czynienia wtedy, kiedy uszkodzone zostanie więcej niż 25% ciała u osoby dorosłej i więcej niż 20% u dziecka.
Wyróżnić należy również oparzenia trzeciego stopnia, które charakteryzują się zniszczeniem pełnej grubości skóry. Oparzenia czwartego stopnia obejmują natomiast zniszczenie skóry oraz tkanek podskórnych. Najczęstszym obrazem takiego oparzenia są zwęglone części ciała.

Jak wygląda pierwsza pomoc przy oparzeniach?

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia termicznego polega na schłodzeniu poparzonego miejsca wodą i zabezpieczeniu go opatrunkiem. W przypadku poparzeń słonecznych należy zastosować preparat, który łagodzi podrażnienia. W skład takich preparatów najczęściej wchodzi pantenol lub alantoina.

Jak dbać o zdrowie oczu – najważniejsze witaminy i minerały

Redakcja ortic.pl

Nasi eksperci specjalizują się w dziedzinach sportu, siłowni, zdrowia, diety i lifestyle'u. Tworzą artykuły pełne wartościowych porad, najnowszych trendów i inspirujących historii, aby wspierać czytelników w prowadzeniu zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?