ortic.pl

Strona o zdrowiu i sporcie

Zdrowie

Jak uzupełnić elektrolity?

Jak uzupełnić elektrolity?

W kontekście zdrowia i dobrego samopoczucia bardzo często poruszana jest kwestia właściwego poziomu elektrolitów. Jak się jednak okazuje, bardzo wiele osób zupełnie nie wie, czym one są i jakie jest ich znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu. Warto więc dowiedzieć się, czym one są i dlaczego są tak ważne. Jak uzupełnić elektrolity, gdy ich poziom zbyt mocno spadnie?

Czym są elektrolity?

Elektrolity jakie wybrać? Zanim przejdzie się do omawiania tej kwestii, przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, czym one tak w ogóle są. Z jakiego powodu są one aż tak istotne?
Elektrolity to po prostu jony soli, które obecne są w płynach znajdujących się w naszym ciele. Mają one naprawdę duże znaczenie dla poprawności działania całego ciała, ponieważ biorą udział w licznych procesach. Warto wymienić tu przykładowo pracę mięśni i mózgu, a także prawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych przez neurony.

Jakie są skutki niedoboru elektrolitów?

Jak więc widać elektrolity mają bardzo duże znaczenie dla całego organizmu. Warto się teraz dowiedzieć, jakie mogą być skutki ich niedoboru. Co w takiej sytuacji dzieje się w organizmie?
Nawet niewielki niedobór elektrolitów może przekładać się na znaczne pogorszenie funkcjonowania całego organizmu. Do najczęstszych objawów takiego stanu zaliczyć trzeba drżenie mięśni, liczne obrzęki, ból głowy i nudności, a także biegunki, senność, złe samopoczucie i apatię.
Wiedzieć trzeba, że nieprawidłowy poziom elektrolitów prowadzić może do zaburzenia pracy układu nerwowego, podwyższenia ciśnienia, a nawet może być odpowiedzialny za utratę przytomności, łamliwość kości i paraliż ciała. Skutki niedoboru tych substancji mogą być więc naprawdę niebezpieczne. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak można uzupełnić poziom elektrolitów.

W jaki sposób uzupełnić elektrolity?

Co należy zrobić w sytuacji, gdy poczujemy się słabo i zaczniemy mieć powyższe objawy? Czy są jakieś sprawdzone metody na to, aby szybko uzupełnić poziom elektrolitów w swoim ciele?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że podstawą jest niedopuszczenie do powstawania deficytu elektrolitów. W tym celu należy zadbać o odpowiednią dietę, która będzie bogata w magnez, sód, wapń i potas. Zalecane jest także spożywanie dużej ilości bananów, pomidorów i pestek dyni. Co więcej, polecane jest także regularne picie odpowiedniej ilości wody. Odwodnienie jest bardzo poważnym problemem i może przyczynić się do powstania nieodpowiedniej ilości elektrolitów.
Co jednak w sytuacji, gdy poczujemy się słabo i zechcemy szybko uzupełnić elektrolity? Jak się okazuje, w aptece można znaleźć wiele produktów, które rozpuszczane są np. w wodzie, a ich wypicie przywraca równowagę elektrolitów. Często specjaliści zalecają także wypicie napojów izotonicznych, które mają podobne działanie.
Jeśli nie ma się takich produktów pod ręką, nadal istnieją sposoby na to, aby uzupełnić poziom elektrolitów. Jak zrobić domowe elektrolity? Jak się okazuje, wystarczy tylko wsypać do szklanki z wodą sól i całość wypić.

Udostępnij