ortic.pl

Strona o zdrowiu i sporcie

Zdrowie

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Trądzik najczęściej kojarzy nam się z wypryskami na twarzy, jednak bardzo często występuje na plecach. Objawia się dosyć nieestetycznymi i często mocno bolącymi wypryskami. Trądzik na plecach pojawia się głównie u nastolatków, ale badania pokazują, że z tym problemem boryka się aż ¼ osób dorosłych. Jak pozbyć się trądziku na plecach? Wyjaśniamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Przyczyny pojawienia się trądziku

Przyczyny trądziku na plecach są bardzo różne i często nieoczywiste. W trakcie dojrzewania jest to objaw całkowicie normalny, jednak są czynniki, które wzmagają intensywność i jego występowanie nie tylko w wieku nastoletnim. Brak przestrzegania podstawowych zasad higieny to najczęstszy powód tych dolegliwości. Innym czynnikiem wpływającym na trądzik jest nieodpowiednia dieta, gdyż najczęściej tłuste, przetworzone oraz słodkie rzeczy pobudzają trądzik. Wypryski mogą być również skutkiem zmian hormonalnych lub źle dobranych leków np. pigułek antykoncepcyjnych. Częstym czynnikiem powodującym pojawienie się trądziku jest również stres oraz w przypadku kobiet miesiączka.

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Najważniejszą rzeczą jest higiena. Dokładna kąpiel wzbogacona odpowiednimi kosmetykami i miękką gąbką pozwoli złagodzić lub zapobiec występowaniu trądziku na plecach. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie szczotki do ciała z długą rączką, tak aby móc dotrzeć w te trudnodostępne do umycia miejsca. Do leczenia trądziku najczęściej używa się leków specjalnie dobranych przez lekarza dermatologa, najczęściej na receptę. Oprócz leków warto stosować specjalnie dedykowane kosmetyki do skóry problematycznej lub trądzikowej, które pomogą załagodzić wypryski i będą sprawiać, że nie będą tak intensywne i bolesne. Kiedy walczymy z trądzikiem na plecach, warto jeść zbalansowane posiłki, a więc nietłuste i niezawierające przetworzonych produktów. Warto pić napary z ziół, a nawet skorzystać od czasu do czasu z kąpieli ziołowych, które mają działanie mocno łagodzące. Zapobiegawczo, raz w tygodniu można wykonać delikatny peeling, który zdejmie nadmiar naskórka. Dobrze działającym domowym sposobem jest wykonanie maski z drożdży. Warto kupić olejek z wiesiołka, który działa nawilżająco i wygładza skórę. Innym olejkiem, który może pomóc, jest olej lniany, gdyż jego głównym działaniem jest odbudowa i nawilżenie skóry. Oprócz tych olejków na trądzik dobrze działają drożdże, które są dostępne w każdym sklepie spożywczym oraz cynk, który jest łatwo dostępny w każdej aptece. Kiedy zmagamy się z trądzikiem, warto zrezygnować z obcisłych i dopasowanych ubrań, ostrych potraw i słodyczy, opalania, palenia. W przypadku, kiedy trądzik jest bardzo mocny i żaden z domowych sposobów nie pomaga najlepszym rozwiązaniem jest pójście do lekarza i zastosowanie antybiotykoterapii. Lekarz dermatolog dobierze odpowiednią kurację.

Podsumowanie

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się trądziku na plecach. Na szczęście znamy wiele sposobów na walkę z nim. Ważnym jest, żeby powstrzymywać się przed wyciskaniem i rozdrapywaniem wyprysków.

Udostępnij