Tutaj jesteś

Na czym polega trening cardio i dla kogo jest polecany?

9 lutego 2023 Siłownia co to jest trening cardio


Wysiłek fizyczny pomaga odstresować się i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Coraz więcej osób żyje w stresie i nie ma czasu dla siebie. Sport jest doskonałą odskocznią od codzienności, a dodatkowo ma wiele zalet. Warto zdecydować się na trening cardio, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia i wyglądu. Co to jest trening cardio? Na czym polega trening cardio i czy każdy może go wykonywać?

Co to jest trening cardio?

Trening cardio jest pojęciem dość nowym, a ten rodzaj wysiłku fizycznego stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Jest to trening wytrzymałościowy, którego zadaniem jest poprawa wydolności serca i wzmocnienie układu krążenia. Dzięki wykonywaniu regularnie treningu można w szybki i prosty sposób znacznie zredukować tkankę tłuszczową, poprawić wydolność i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie. Takie ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać w domu, a także na siłowni pod okiem trenera personalnego. Trening wytrzymałościowy można wykonywać, jeżdżąc na rowerze, pływając, biegając, skacząc na skakance czy chodząc na aerobik.

Na czym polega trening cardio?

Przede wszystkim trening cardio może być wykonywany w różnych miejscach. Z tego względu na początku należy zdecydować, czy lepsze będą ćwiczenia na siłowni, basenie, a może w domowym zaciszu? Najważniejsze jest to, aby czuć się swobodnie i dobrze, gdyż złe samopoczucie może zniechęcić do dalszych treningów. Trening cardio polega na wykonywaniu aktywności fizycznych o średniej lub niskiej intensywności, mając na uwadze tętno, które nie może przekraczać 70% tętna maksymalnego.

Dla kogo jest trening cardio?

Trening cardio jest przeznaczony dla osób, które chcą zadbać o swój stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Na pewno osoby z chorobami serca powinny skonsultować się wcześniej z lekarzem, który oceni, czy dany pacjent może uprawiać ćwiczenia cardio. Ogólnie to nie ma przeciwwskazań, ale zawsze wysiłek fizyczny powinien być dopasowany do kondycji fizycznej oraz stanu zdrowia. Szybkie zrzucenie nadmiaru kilogramów może nieść ze sobą negatywne skutki dla zdrowia. Wszystko powinno być dokładnie zaplanowane i przemyślane.

Korzyści z treningu cardio

Już wcześniej zostało wspomniane, że trening cardio korzystnie wpływa na wydolność serca i układu krążenia. Również zmienia się sylwetka i znikają zbędne kilogramy. Mięśnie się wzmacniają, a także ogólny stan zdrowia jest lepszy. Wysiłek fizyczny powoduje poprawę samopoczucia i humoru. Często podczas treningu i tuż po jego zakończeniu człowiek zapomina całkowicie o problemach i się uśmiecha. Regularnie trenując, można znacząco podnieść swoją wydolność i zadbać o zdrowie.

W jakim wieku można rozpocząć trening cardio?

Trening cardio można rozpocząć w każdym wieku, o ile lekarz nie znajdzie przeciwwskazań. Jeśli występują jakieś problemy zdrowotne lub ktoś cierpi na przewlekłe schorzenia, to najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć jego opinii. Dobrze jest też trenować na początku z trenerem, który wskaże optymalną drogę do osiągnięcia pięknej sylwetki i zdrowia.

Jak radzić sobie z bólem mięśni po intensywnym wysiłku

Redakcja ortic.pl

Nasi eksperci specjalizują się w dziedzinach sportu, siłowni, zdrowia, diety i lifestyle'u. Tworzą artykuły pełne wartościowych porad, najnowszych trendów i inspirujących historii, aby wspierać czytelników w prowadzeniu zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?